Procedury

czwartek, 05 kwietnia 2012

Czytelnicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle mogą korzystać z wielu elektronicznych usług bibliotecznych i informacyjnych, w tym udostępnianych online. Biblioteka zapewnia użytkownikom m.in. możliwość:

1.Przeglądania katalogów online zawierających informacje o publikacjach zgromadzonych w bibliotece. Katalogi są aktualizowane o nowości wydawnicze we wszystkich oddziałach i filiach biblioteki.

Użytkownicy mogą przeszukiwać katalogi zbiorów bibliotecznych przy pomocy wielu kluczy wyszukiwawczych, zapoznać się z adnotacjami treściowymi dołączonymi do rekordów, korzystać z możliwości wyszukiwania złożonego z użyciem indeksów ułatwiających formułowanie zapytań wyszukiwawczych.

Katalogi dostępne są na stronie internetowej Biblioteki pod adresem:

https://katalog.mbp.jaslo.pl/

2. Sprawdzania online rozmieszczenia /lokalizacji/ egzemplarzy we wszystkich placówkach MBP w Jaśle oraz ustalenia statusu poszukiwanych książek, np.  „można wypożyczyć”, „wszystkie egzemplarze są wypożyczone.

3. Sprawdzania w trybie online stanu własnego konta czytelniczego z informacją o ilości książek wypożyczonych, terminach ich zwrotu, książkach zarezerwowanych, zamówionych i przetrzymanych. Opcja ta dostępna jest po wcześniejszym zalogowaniu się na konto imieniem i nazwiskiem (ew. numerem karty) i hasłem.

4. Dokonywania rezerwacji książek aktualnie dostępnych /drogą internetową i w Wypożyczalni dla Dorosłych, Oddziale dla Dzieci oraz Filii nr 1, 2 i 3/. Książki są odkładane w bibliotece i oczekują na czytelnika przez 3 dni, wliczając w ten termin dzień zarezerwowania książki.

5. Dokonywania zamówień książek aktualnie wypożyczonych /drogą internetową i w Wypożyczalni dla Dorosłych, Oddziale dla Dzieci oraz Filii nr 1, 2 i 3/. Czytelnicy mają możliwość zamawiania materiałów bibliotecznych, które w danej chwili są wypożyczone przez inne osoby. Usługa zamawiania pozwala na „dopisanie” się do listy osób oczekujących na książkę. W katalogu elektronicznym pojawia się informacja o liczbie osób zainteresowanych wypożyczeniem danej książki.

Ponadto system biblioteczny umożliwia automatyczne generowanie komunikatów o materiałach zamówionych i wysyłanie ich pocztą elektroniczną do użytkowników, drukowanie monitów z informacją o książkach przetrzymanych.

Czytelnicy MBP w Jaśle posługują się kartą biblioteczną. Bezpłatna karta jest wydawana przy zapisie do Biblioteki i należy ją okazywać przy wypożyczaniu i zwrocie książek.

Przy zapisie do Biblioteki należy:
a) okazać dowód osobisty (osoby pełnoletnie) lub ważną legitymację szkolną (osoby niepełnoletnie) 
b) zapoznać się z Regulaminem,
c) wypełnić kartę zapisu i podpisem zobowiązać się do przestrzegania Regulaminu ; zobowiązania osób niepełnoletnich podpisują także rodzice lub opiekunowie prawni po okazaniu dowodu osobistego.
Czytelnik zobowiązany jest informować Bibliotekę o zmianie nazwiska, miejsca zamieszkania, szkoły lub miejsca pracy.

Wypożyczyć można jednorazowo w każdej placówce 5 materiałów książek na okres nie dłuższy niż 30 dni. Ponadto w Wypożyczalni dla Dorosłych można wypożyczyć jednorazowo 2 zbiory specjalne na okres nie dłuższy niż 15 dni.  Można dokonywać również prolongat online - po zalogowaniu na indywidualne konto czytelnicze w Internecie, osobiście, telefonicznie lub e-mailem.

We wszystkich placówkach MBP w Jaśle zapewniono bezpłatny dostęp do Internetu dla użytkowników.

Ilość odsłon: 4583
2019-09-19 08:27:48AktualizacjaTomasz Rutana
2017-05-15 10:10:39AktualizacjaTomasz Rutana
2017-03-14 13:39:08AktualizacjaDorota Woźnica
2012-04-16 16:53:24AktualizacjaHubert Zdziarski
2012-04-05 15:38:46AktualizacjaHubert Zdziarski
2012-04-05 15:38:34AktualizacjaHubert Zdziarski
2012-04-05 13:26:56AktualizacjaHubert Zdziarski
2012-04-05 13:26:44AktualizacjaHubert Zdziarski